תפריט ראשי >> מאמרים >> 

פינוי עשן

מערכות פינוי עשן הן מערכות שיש להתקין בכל בית עסק, מפעלים, מרכזים ציבוריים, מסעדות, בתי אוכל ועוד. מתקנים לפינוי עשן מיועדים לוודא שהעשן יצא באופן מסודר מהמבנה החוצה וייפלט לחלל האוויר.

אלמלא נתקין מערכות פינוי עשן במבנה, אנחנו עלולים להתמודד עם מצב לא יעיל ולא בריא ובו העשן שמיוצר בתוך המבנה יתפזר בתוכו וגם יפריע לנו לעבוד וגם עלול לגרום לנו נזקים בריאותיים. כיום החוק מחייב כל מקום ציבורי להתקין מערכות פינוי עשן מבחינה בטיחותית, שכן אם חס וחלילה תפרוץ שריפה, לא היינו רוצים שהעשן יישאר בתוך המבנה ויגרום נזק לכל מי שנמצא בתוכו. 

המערכות הטובות והנפוצות ביותר לשחרור עשן הם מפוחים מיוחד אשר קולטים את העשן ומשחררים אותו מחוץ למבנה. אנחנו יכולים למצוא מפוחים לא רק במבנים תעשייתיים או ציבוריים אלא גם במבנים פרטיים. כיום כמעט בכל מטבח חדש נהוג להתקין מפוח מעל הכיריים, כך העשן שנוצר בעת הבישול יוצא החוצה בצורה פשוטה וקלה.

כיצד מתקינים מערכות פינוי עשן

בשביל להתקין מערכות פינוי עשן, יש להזמין קצין בטיחות ומומחה בתחום, אשר יבחן את המבנה על פי גודלו, יבחן אילו עבודות אמורות להתבצע בו ועם אילו מכשירים ומתקנים מתכוונים להשתמש בו. לאחר מכן הוא יקבע היכן יש להתקין את המפוחים ובאיזה סדר גודל הם אמורים להיות.

המערכות לפינוי עשן יכולות להיות מערכות פרטניות, בהנחה ומדובר בחדרים קטנים, אז הן יתבססו פר מתקן, והן יכולות להיות מרכזיות, כלומר על כל החדר. כך הן יאפשרו יציאה מרוכזת של כל העשן מהחדר החוצה. המערכות יכללו צינורות שאיבה של עשן ופליטה שלו החוצה, בנוסף יהיה צורך להתקין על הגג ארובה שתפלוט את העשן כלפי מעלה ובכך תמנע ממנו להישאר במקום.

המערכות מתבססות על יחידות כוח, ככל שלמערכת יש יותר יחידות כוח כך יכולת השאיבה והפליטה של העשן גבוהה יותר. על מנת שהמערכת תעבוד באופן תקין יש לוודא שהיא נקייה, שהמסננים שלהם נקיים, ששום דבר לא מונע מעבר של עשן ואוויר.

חשוב להבהיר שהמערכת צריכה להיות מחוברת לגלאי, כך ברגע שפורצת שריפה והגלאי מתחיל לעבוד, המערכת עצמה מתחילה לעבוד והיא שואבת את העשן מהמבנה כלפי חוץ. בכך היא תעזור לפינוי המקום. כיום נהוג גם לחבר את המערכת לספרינקלר, אז במידה ופורצת שריפה, הוא מיד עובד ומתיז מים שעוזר לכבות אותה.

מלבד מערכות יניקה ופליטה של עשן לצורך פינויו, ניתן להתקין גם אלמנטים נוספים שיאפשרו לפלוט את העשן החוצה, כך למשל, חלונות לשחרור עשן. מדובר על חלונות שנבנים על הגג ומאפשרים פליטה חלקה של העשן כלפי חוץ. מדובר במערכת ידידותית לסביבה, נקייה, בעלת עלויות התקנה ותחזוקה נמוכות מאוד, וניתן להתקין אותם בכל סוג של גג.