תפריט ראשי >> מאמרים >> 

מתקנים לעבודה בטוחה בתעשייה

מהו "אבק"? חלקיקים או סיבים מוצקים של חומרים שונים המרחפים או זורמים באוויר והעשויים לחדור למערכת הנשימה בתהליך השאיפה, החלקיקים נוצרים בתהליך טבעי, בעיבוד, בטיפול, בטלטול, בשימוש או בכל פעולה אחרת בחומר.

"אבק מזיק" הוא  אבק שיכול לגרום למחלות ריאה או לנזק בריאותי אחר שמקורו בחומר (סיבי אסבסט, סיליקה, מתכות וחומרים רבים נוספים).

מהי החשיפה משוקללת/ מרבית המותרת לעובד?

 • הרמה המשוקללת המרבית של אבק מזיק באוויר, באזור הנשימה של העובד, אשר לגביה מותרת חשיפה במשך יום עבודה בן 8 שעות מתוך יממה.
 • הרמה המרבית של אבק מזיק באוויר, באזור הנשימה של העובד, אשר לגביה מותרת חשיפה של עד 15 דקות בכל פעם, לא יותר מ-4 פעמים ביום עבודה של 8 שעות, מתוך יממה, במרווח של 60 דקות לפחות בין פעם לפעם.

מתי נחשב עובד לחשוף לאבק מזיק? אדם החשוף עקב עבודתו החלקית או המלאה 200 שעות בשנה לפחות לאבק מזיק באוויר, ברמה העולה על מחצית החשיפה המשוקללת המרבית המותרת. החשיפה לאבק מזיק יכולה להתבצע בתהליכי ייצור, עיבוד, טיפול, ניסור, אחסון, הרכבה, ציפוי, פירוק, ליטוש, חידוש, טלטול, הובלה, שינוע, ניקוי, חריטה, מילוי, העמסה, פריקה או שימוש בחומר, הגורמים להיווצרות אבק מזיק שמקורו בחומר.

אם כך מהם אמצעי הזהירות אותם ננקוט?

 • להתקין אמצעי יניקה, פליטה טובים ויעילים, סמוך ככל האפשר למקום הימצאותו של האבק המזיק על מנת למנוע את התפזרותו באולם הייצור וכן להתקין מערכות איוורור תעשייתיות שיאפשרו לקיים תנאי איוורור טובים בכל מקומות העבודה והשהיה של העובדים החשופים לאבק מזיק, באופן שהחשיפה המשוקללת המותרת באוויר תהיה נמוכה מהערכים שנקבעו על פי חוק.
 • לדאוג לכך שאבק מזיק הנפלט מאמצעי הפליטה ייאסף במערכות סגורות וייקלט במאגרים ובמכלים מרכזיים אטומים, באופן שלא יגרמו נזק לבריאות העובדים או הציבור.

כיצד נעזור לכם לבחור מתקני יניקה מתאימים  במיוחד עבורכם?

ישנם מתקנים  שמתוכננים ובנויים במיוחד למטרות אלה.

 • קיר יניקה וסינון- הינו מתקן ליניקה וסינון אבק בעל ניקוי אוטומטי, ליניקת אבק מתאי ליטוש, השחזה, צביעה אלקטרוסטטית, אריזות ומעיבוד חומרים כל זאת ללא הפרעה לתהליך הייצור. המסנן מותאם לעבודה מאומצת ורציפה בתעשיות המתכת, חומרי הגלם, המינרלים, הכימיות, התרופות, עיבוד העץ ומכוני התערובת. קירות סינון מתאימים עם מוצרים גדולים בעלי מידות מחלקי מטרים עד למספר מטרים תוך יניקת אוויר בספיקות גדולות יחסית .

  לקריאה נוספת לחץ כאן

 • שולחן יניקה עם סינון פנימי- שילוב של שולחן עבודה, מינדף ומתקן סינון אוטומטי המשמש לעבודות על מוצרים קטנים יחסית  עד למוצרים בגודל מטר וחצי, השולחן משמש ליניקה וסינון מתהליכי ליטוש, השחזה, שקילה, אריזה, עיבוד חומרים מורכבים ושאיבת אבק וחלקיקים כל זאת ללא הפרעה לתהליך היצור. השולחן מותאם לעבודה בישיבה או בעמידה ומאפשר נוחות עבודה מרבית לעבוד. מותאם לעבודה מאומצת ורציפה בתעשיות המתכת, חומרי הגלם המינרליים, הכימיות, התרופות, עיבוד העץ ומכוני התערובת.

  לקריאה נוספת לחץ כאן

 • עמדת יניקה לפריקת שקים- הינו מסנן אבק אוטומטי המשמש לסינון חלקיקים ואבק המורחף בעת ריקון שקי חומרי גלם. המסנן מותאם לעבודה מאומצת ורציפה בתעשיות המזון, חומרי הגלם, המינרליים, הכימיות, התרופות, הפלסטיק ומכוני התערובת.

        לקריאת נוספת לחץ כאן

למפעל איוורור והנדסה ניסיון הנדסי רב אשר נצבר לאורך 63 שנות פעילותו, יחד עם הסכמי ידע בינלאומיים המיושמים בכל מוצרי החברה מתאפשר לנו לספק יעוץ, תכנון וייצור מפוחים, מערכות יניקה ואיוורור המותאמים לבעיות האיוורור
או היניקה הייחודיים במפעלכם.